Карпатські ліжники: унікальність, натуральність і краса родом з гір

Автор admin 17.07.2018 0 Коментар(і)

 

 

Гуцульські ліжники – унікальний карпатський винахід, який поєднує у собі практичність і регіональний мистецький колорит. Ткані з овечої вовни, ці натуральні оригінальні ковдри зберігають у собі давню традицію, екологічність і естетичну привабливість, яка втілюється у різноманітних орнаментах. Технологія створення карпатського ліжника досить складна навіть на фізичному рівні і потребує багато сил і праці. Тому зазвичай ліжникарство це сімейне ремесло, у процесі створення гуцульських ковдр задіяні всі члени родини, а тонкощі і секрети їх виготовлення передаються з покоління в покоління вже понад сто років.

 

 

У селі Яворів Косівського району, яке нині вважається центром ліжникарства, ткали з овечої вовни з давніх давен, адже ця традиція безпосередньо пов’язана з вівчарством, поширеним у карпатському регіоні. Ті стародавні ліжники відрізнялися від сучасних передусім простотою, стриманими кольорами (сірий, білий, чорний) і, вочевидь, виконували виключно ужиткову функцію. Утім, усе змінилося у першій половині XX століття, коли яворівська майстриня Параска Шкрібляк-Король почала фарбувати вовну і створювати не прості однотонні ліжники, а виплітати різноманітні орнаменти. Вона фактично розвинула ліжникарство не лише як ремесло, а й як мистецтво, возила ці унікальні гуцульські вироби за кордон на виставки.

 

 

"Коли Параска почала активно розвивати ліжникарство і створила в селі артіль, моя бабуся Настуня була однією з її учениць. Бабуся передала це ремесло моїй мамі, мені. Я навчилася цій технології ще у дитячому віці. У шкільні роки ткала традиційні ліжники, але мені хотілося створити щось своє, я любила малювати, навчалася у гуртку образотворчого мистецтва, тож з часом почала ткати гобелени, а потім одяг" – розповідає майстриня Наталя Кіщук, яка створила разом із своєю сім'єю майстерню з художнього ткацтва. Стіни майстерні Кіщуків прикрашають виткані карпатські пейзажі, тут народжуються дивовижні вироби з вовни (ліжники, гуні, вовняні шапки, безрукавки), які виготовляються за старовинною традиційною технологією на ткацькому верстаті і прялці, на якій працювала ще бабуся Наталі.

 

Наталя Кіщук розповідає "Мрії Марії" складну технологію створення виробів із вовни: "Треба постригти шерсть, помити, виполоскати на річці, висушити, посортувати по кольору, розчесати, за потреби пофарбувати, потім з кужеля прядуться дві нитки, – одна для основи, друга – для ткання, далі треба провести рахунок допуску на звалювання, потім ткати. У готового виробу зав'язуються краї і далі його треба помістити у спеціальний пристрій – валило на річці, де він "валиться" як у пральній машинці, потім висушується, і, якщо це ліжник – вичесується".

 

Як бачимо, стадій створення ліжника чимало, усі вони дуже працемісткі, тож і вартість справжньої гуцульської ковдри, а не її підробки, відповідно немала, але і не набагато вища за синтетичні ковдри розкручених брендів. "У ліжнику цінується тепло. Він дуже добре, непомітно зігріває, ним можна комфортно вкритися навіть влітку. Легке покусування, яке він дає, має цілющі властивості, покращує кровообіг. Це красива і натуральна річ, абсолютно без хімії" – каже пані Наталя.

 

 

Ліжник, створений за усіма правилами, має "гарантію" до 20 років, тож придбати ліжник – означає інвестувати у здорове і тепле майбутнє :). Як не помилитися і купити справжній ліжник, а не підробку? При виборі ліжника радимо звернути увагу на його вагу (не менше 4 кг) і щільність, а також якість вовни і орнаменту. "Ми відштовхуємось від традиційних узорів, але перероблюємо по-своєму, осучаснюємо їх. Щоб створити гарний орнамент, треба порахувати нитки, все виміряти, дотриматися симетрії. Ми тчемо переважно геометричні орнаменти. Малюнок має свою символіку, наприклад, три ромби і кривуля: ромби означають достаток, родючість, добробут, вони мають символіку роду, оберегу, а кривуля – це символи води і символи гір." – пояснює нюанси Наталя Кіщук.

 

Майстриня підсумовує, що ткацтво з вовни для неї не просто ремесло, а справжнє мистецтво, в яке вона заглиблюється на всіх етапах. Це підтверджує її участь у численних виставках, які відбуваються по всій Україні.

 

 

Арт-салон "Мрії Марії" дуже тішиться, що віднині у нашій крамниці можна придбати гуцульські ліжники з родинної майстерні Кіщуків, створені з любов'ю за стародавніми технологіями.  Приходьте, ми подаруємо вам трошки тепла, збереженого  у цьому унікальному гуцульському винаході – карпатському ліжнику, який може не тільки зігріти, а й стати чудовим елементом декору вашої оселі. 

 

Залишити коментар