Унікальна самчиківка: справжній космос

Усі знають знаменитий петриківський розпис, утім в Україні є не менш самобутній і яскравий стиль народного розпису – самчиківський. Назва цього виду мистецтва походить від села Самчики на Хмельниччині, що особливо славилося оздобленням цим видом розпису хат та інтер’єрів.

Барвистий самчиківський розпис був найбільше поширений на початку XX століття. Втім,  поступово він почав зникати під впливом радянізації і індустріалізації.  Хати, прикрашені за допомогою цієї народної техніки, із часом стали рідкістю і “екзотикою”. Нині самчиківка практично забута і цією унікальною технікою володіють лише чотири майстри в Україні.

Популяризатори цієї унікальної автентичної техніки планують перетворити село Самчики у туристичний арт-центр Хмельниччини (нині у селі працює художня школа, де дітей навчають народного розпису і академічного живопису). Вони вважають, що самчиківка настільки неповторна та красива, що про неї мають знати якомога більше українців. “Що більше ми занурювалися в тему декоративного мистецтва, то більше знаходили чогось цікавого. Таким чином натрапили на самчиківку, яка нас абсолютно вразила. Те, що ми побачили, — це просто був якийсь космос! Вона настільки колоритна, настільки цікава копозиційно!” – розповіла в інтерв’ю “Громадському радіо” популяризаторка самчиківки Ірина Титова.

Самчиківка – дуже яскравий, вигадливий, пишний, квітчастий розпис. Основними кольорами є жовтий, синій, зелений і червоний, додатковими – здебільшого фіолетовий, чорний, коричневий (майстри кажуть, чи буде колірна гамма теплою чи холодною, залежить від настрою і сюжету малюнку). За словами художника Віктора Раковського, у цій техніці найчастіше використовуються рослинні елементи, такі як листя, квіти, ягоди (до того ж худоржники намагаються ніколи не повторюватися і робити кожну квіточку неповторною!). Застосовуються також символи небесних світил і зображення тварин, –  виключно “своїх”, тобто тих, що живуть в Україні. 

У арт-салоні “Мрії Марії” можна придбати подарунки ручної роботи з унікальним самчиківським розписом (зокрема декоративні тарілі і листівки). Приходьте, цей космос і вибух кольорів варто побачити! Будьте оригінальними і нехай ваші мрії здійснюються :). 

Фото – Uamaze

Залишити коментар

Зв'яжіться з нами

Зараз нас немає поруч. Але ви можете надіслати нам електронний лист, і ми зв'жемося з вами, якнайшвидше.

0

Почніть вводити текст і натиснути клавішу ENTER для пошуку

фольк-модерн Анни Діденко на полотнівишиванки ручної роботи